HP ProDesk 600 G3 – dane techniczne, recenzja, czy warto?
Spis treści:
Tego typu rozwiązania można coraz częściej zauważyć w ofercie firmy Hewlett-Packard. Obudowy różnią się przede wszystkim wymiarami, dlatego można je dopasować do konkretnych stanowisk pracowniczych. W przypadku omawianej serii, należy zwrócić uwagę także na to, że poszczególne modele korzystają z wielu różnych podzespołów.
Polecane komputery
HP ProDesk 600 G3 – dane techniczne
HP ProDesk 600 G3 – dostępne konfiguracje
Jak podkreśla producent, komputery mają przede wszystkim zagwarantować obsłudze standardowych programów biurowych, ale nie tylko – powinny poradzić sobie także z oprogramowaniem graficznym i projektowym. To oczywiście zależy od konkretnej konfiguracji.
Przed dokonaniem wyboru, należy zwrócić uwagę na dostępne procesory. W komputerach najdroższych znaleźć można procesor Intela siódmej generacji, a dokładnie Intel Core i7-7700T. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się przede wszystkim obniżonym poborem energii (współczynnik TDP to 35 W). Jego częstotliwość taktowania wynosi natomiast od 2900 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3800 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.
Jest to układ kierowany do maszyn energooszczędnych. Na co jednak pozwoli? Na całkiem sporo, co potwierdzają wyniki wydajności przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym model ten uzyskał średnią na poziomie 168 punktów, a w trybie wielowątkowym 805 punktów. Pomimo ograniczenia poboru energii, procesor ten jest wystraczający, by zapewnić obsługę wielu zaawansowanych programów.
Komputery HP ProDesk 600 G3 korzystają również z innych procesorów Intela siódmej generacji. Często spotykane są konfiguracje z układem Intel Core i5-7600T, który dysponuje czteroma rdzeniami i czteroma wątkami (częstotliwość taktowania od 2800 do 3700 MHz). Z tego też względu oferuje nieco niższą wydajność niż model i7 – różnica widoczna jest przede wszystkim w trybie wielowątkowym. W programie Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 593 punktów, natomiast w trybie jednowątkowym wynik zatrzymał się na 157 punktach.
W tańszych konfiguracjach skorzystać możemy z procesorów Intel Core i3 – mowa o modelach i3-7300T (dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3500 MHz) oraz i3-7100T (dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3400 MHz). Co ważne, na rynku sprzedawane są także zestawy z procesorami Intel szóstej generacji. Każdy z procesorów należy do grupy urządzeń ograniczających zużycie energii.
Niestety, w żadnym komputerze nie znajdziemy dedykowanej karty graficznej. Producent ograniczył się wyłącznie do modeli zintegrowanych, które nie zapewnią obsługi programów specjalistycznych ani nowych gier PC typu AAA. Jeżeli nam na tym zależy, kartę dedykowaną musimy zakupić na własną rękę. W zestawach HP ProDesk 600 G3 znajdzie się natomiast szybka pamięć DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Co ważne, komputery są w stanie obsłużyć nawet 32 GB pamięci, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby złożyć bardzo wydajną maszynę.
Swoboda wyboru dotyczy także dysków twardych. Do dyspozycji otrzymujemy wiele wolnych kieszeni, a w oferowanych konfiguracjach znaleźć się może pojedynczy dysk HDD, dysk SSD lub oba dyski o wybranej pojemności. Dzięki temu możliwy jest zakup sprzęt nie tylko bardzo pojemnego, ale również zwiększające szybkość ładowania się systemu operacyjnego.
HP ProDesk 600 G3 – wygląd
Jak już wspominaliśmy, omawiane zestawy występują w wersjach zróżnicowanych pod względem zamontowanej obudowy. Zdecydować możemy się między innymi na konstrukcję Small Form Factor, która pozwala nam postawić sprzęt poziomo lub pionowo. Drugim wyborem jest obudowa Micro Tower, a więc skrzynka o kompaktowym wymiarach. W każdym przypadku mamy do czynienia z kolorem czarnym, który jest przełamywany za sprawą srebrnego pasa znajdującego się na przednim panelu obudowy.
Do jakości wykonania przedstawionych konstrukcji nie można się przyczepić. Producent skorzystał z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu całość wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością. Warto podkreślić, że konkretne konfiguracje są bardzo zróżnicowane pod względem dostępnych zestawów złączy i portów. Poza standardowymi elementami, możemy liczyć na dodatkowe złącze HDMI czy tez port USB typu C.
HP ProDesk 600 G3 – cechy
Producent chwali się nie tylko kompaktowymi wymiarami sprzętu i energooszczędnymi podzespołami, ale również możliwością łatwej rozbudowy zestawu – umożliwiają to dostępne wnęki i obudowa, którą łatwo zdemontować.
Wspomnieć warto także o systemach bezpieczeństwa. W HP ProDesk 600 G3 zastosowano między innymi zestaw funkcji HP BIOSphere Gen3, które zabezpieczają BIOS, pakiet zarządzania HP Manageability Integration Kit, systemy wieloetapowego uwierzytelniania, a także narzędzia usprawniające wykorzystanie zasobów komputera.
HP ProDesk 600 G3 – wydajność
Zamontowane procesory, pomimo zmniejszonego poboru energii, potrafią naprawdę sporo. Nieco inaczej wygląda sprawa z kartą graficzna, gdyż oferowane konfiguracje korzystają wyłącznie z jednostek zintegrowanych. W przypadku układów i7 siódmej generacji, będzie to Intel HD Graphics 630. Ze względu na pamięć współdzieloną i niskie parametry, nie pozwoli ona na wydajną obsługę szczególnie wymagających programów.
Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 1726 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 zaledwie 57234 punkty. Czy w takim razie karta pozwoli na obsługę gier? Tak, jednak będą to produkcje wiekowe, a także takie, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.
HP ProDesk 600 G3 – wady i zalety
Analizując serię komputerów firmowych ProDesk 600 G3, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostęp do wielu wersji konfiguracyjnych, które są zróżnicowane pod względem zamontowanych podzespołów. Mowa tu przede wszystkim o procesorach – wybrać można modele Intela szóstej i siódmej generacji, co trzeba zapisać po stronie zalet. Co równie ważne, układy te wyróżniają się obniżonym poborem energii. Dla wielu firm będzie to bardzo ważne.
Na plus trzeba zaliczyć dostęp do dwóch solidnie wykonanych obudów, wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, a także możliwość zakupu komputerów z dyskami SSD. Do tego dojść powinny również zaawansowane narzędzia, które poprawiają bezpieczeństwa danych i zwiększają komfort zarządzania zasobami. Na minus trzeba zaliczyć oczywiście brak dedykowanej karty graficznej. Każdy zestaw korzysta wyłącznie z modeli zintegrowanych.
ZALETY
- Wiele procesorów do wybrania
- Układy CPU pobierają niewiele energii
- Szybka pamięć RAM
- Dostęp do zestawów z dyskami SSD
- Solidne obudowy
- Narzędzia zabezpieczające i administracyjne
WADY
- Brak dedykowanych kart graficznych
HP ProDesk 600 G3 – podsumowanie, czy warto?
Do czynienia mamy z bardzo przyzwoitymi komputerami firmowymi, które zagwarantują stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów. Biorąc pod uwagę to, jak dużo wersji konfiguracyjnych jest dostępnych na rynku, seria ta jest warta polecenia.
Znajdziesz w Morele
Komputery gamingowe - Komputery Dell - Komputery MSI - Biurka gamingowe - Fotele gamingowe
Komentarze (0)